spa_1.png

“جادویی به نام فروش”

بیشتر افراد وقتی کلمه فروش را می­شنوند، به یاد آخرین مراحل یک کسب و کار می­افتند و احتمالا اهمیت کمتری برای آن قائل هستند. در حالی که فروش، می­تواند مهم­ترین بخش یک کسب و کار باشد. زیرا اگر به موقع و به صرفه اتفاق نیفتد، زیان­های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت و حتی اگر مراحل اولیه کسب و کار، بدون نقص طی شده باشد، نتیجه مطلوب به دست نخواهدآمد.

تعریف شما از فروش چیست؟

درمعنای عام، فروش، ارائه یک خدمت یا محصول به ازای پول است. اما در یک تعریف کلی، ارائه چیزی است که ارزشمند باشد و در مقابل، دریافت آنچه بدان نیازمندیم. مثلا کارمندی که رزومه کاری و تحصیلی خود را به یک سازمان ارائه می­دهد، نیازمند استخدام در آنجاست. بازاریابی و فروش، در حوزه های بسیاری مورد­استفاده قرار می­گیرند. حتی زمانی که یک کاندیدای ریاست جمهوری در قبال وعده هایی که می دهد، از مردم رای دریافت می­کند، فروش در حال وقوع است.

با اجرای این 10 راهکار، بیشتر بفروشید:

قطعا تکنیک­های بسیاری برای جذب و نگه­داشتن مشتری وجود دارد. اما در اینجا به ده نکته، که مهم­تر به نظر می­رسد، اشاره می­شود. این نکات، برای کسب و کارهایی که به مصرف کننده نهایی، خدمت یا محصول ارائه می­دهند، قابل اجرا است.

  1. شبکه­ های اجتماعی را فراموش نکنید:

حتی اگر کسب و کارتان، سنتی است و به طور اختصاصی در فضای وب فعالیت نمی­کنید، باید از طریق ایجاد یک صفحه مجازی، با دنیای بزرگ کاربران ارتباط برقرار کنید. در این صورت می­توانید با انرژی و هزینه بسیارکمی، بازدیدکنندگان و مشتریان را افزایش دهید.

  1. برای حفظ مشتریان موجود، تمام تلاشتان را بکنید:

حفظ مشتریان فعلی، به مراتب ارزان­تر و آسان­تر از جذب افراد جدید است. سعی کنید با ایجاد صمیمیت، رابطه ای بلندمدت ایجاد کنید و محصولات یا خدمات مختلف را به آنها بفروشید.

  1. گروه­های نفوذتان را بررسی کنید:

همه ما از کودکی تا به امروز، عضو گروه­های بسیاری بوده ایم. گروه هم­کلاسی­های دبیرستان­، دوره کارشناسی در دانشگاه و یا دوستان کلاس والیبال و بسیاری دیگر. فراموش نکنیم که هر کدام از این افراد، می­توانند یک سرنخ برای مشتری یابی باشند.

  1. یک زنجیره بی­پایان از مشتری بسازید:

این بدان معناست که از هر مشتری باید 9 مشتری دیگر اضافه کنید و درواقع یک نفر، به 10 نفرتبدیل شود. هر مشتری دارای یک دایره ارتباطی است که با هوشمندی می­توانیم آنها را نیز به مشتریان خودمان تبدیل کنیم.

  1. همیشه پیشنهادهای متفاوتی داشته باشید:

انسان امروز، در فعالیت­های روزمره با انتخاب­های بسیاری مواجه است و اگر فقط یک گزینه را به او پیشنهاد بدهید، احساس می­کند اختیار را از او سلب کرده اید. گزینه های پیشنهادی متفاوت داشته­باشید تا حس بهتری در مخاطبان بیافرینید. مثلا اگر شیرینی تولید می­کنید، یک گزینه می­تواند یک جعبه شیرینی گردویی باشد و گزینه دیگر، نیمی از جعبه گردویی و نیم دیگر نارگیلی و به همین ترتیب اجازه انتخاب به مشتری بدهید.

  1. از قدرت هدیه و قرعه­کشی غافل نشوید:

اگر گاهی اوقات، مثلا در مناسبت­ها، یک هدیه هرچند کوچک، به محصول یا خدمتتان اضافه کنید و به مشتری بدهید، توانسته اید یک خاطره در ذهن او بسازید. این هدیه، در وفاداری مشتری نقش مهمی ایفا می­کند.

 

  1. روی کودکان سرمایه­گذاری کنید:

کودکان یکی از بهترین سرمایه های شما هستند و هر کودک می­تواند تا پایان عمر به برند شما، وفادار بماند. به همین خاطر است که بعضی رستوران­ها به کودکان، بادکنک هدیه می­دهند. مک دونالد هم به کودکان زیر 12 سال، کتاب هدیه می­دهد و جذابیتی ایجاد می­کند تا بازهم آنها را ملاقات کند.

  1. روز­های مهم مشتریان را فراموش نکنید:

حتما لیستی از تاریخ تولد یا تاریخ ازدواج مشتریان داشته باشید تا بتوانید با یک پیام تبریک و یا تخفیف خرید، آنها را خوشحال کنید. این خوشحالی، منجر به وفاداری می­شود.

 

  1. با روی باز، از انتقادات یا بازگشت کالا، استقبال کنید:

انتقادات را با دقت بررسی کنیدتا با رفع ایرادات، بهتر مسیر رشد را طی کنید. همچنین، این امکان را برای مشتریان ایجاد کنید تا در صورت نیاز، کالا را تعویض کنند. بسیاری از برندهای محبوب، به راحتی اجناس فروخته شده را تعویض می­کنند و همین نکته موجب می­شود افراد باآرامش، دست به خرید بزنند.

  1. مهارت­های ارتباطی خوبی داشته باشید:

ورود یک فرد به محل کسب شما، زمانی باارزش است که بتوانید به او محصولی بفروشید. بنابراین، به او احترام بگذارید و احساس ارزشمندی و اعتماد بدهید.

 

رشد اینترنت، چگونه بر کسب و کارها اثر می­گذارد؟

امروزه با رشد چشم­گیر اینترنت، فرآیند فروش از حالت سنتی خارج شده و با تغییرات قابل توجهی همراه است. در گذشته اگر کسی می خواست محصول یا خدمتی عرضه کند، نیاز به مکانی به نام مغازه داشت و همه مراحل بازاریابی و در نهایت فروش، باید به صورت فیزیکی برگزار می­شد. اما در سال­های اخیر، شاهد این هستیم که کسب و کارها در بستر اینترنت و به صورت مجازی شکل می­گیرند و این امر،کاهش هزینه­های مختلفی همچون اجاره فروشگاه یا مغازه و … را به دنبال دارد.

تعداد فروشگاه­های اینترنتی و فروشگاه­هایی که در شبکه های اجتماعی همچون تلگرام و اینستاگرام فعالیت دارند، روز به روز در حال افزایش است. نکته ای که در این شرایط، باید به آن توجه کرد، این است که در کنار این تغییرات، ذائقه انسان نیز تغییر کرده است و مثل قبل، صرفا به دنبال رفع نیازهای اولیه و اساسی خودنیست و همه روزه نیازهای جدیدی برای انسان­ها در حال شکل­گیری است.

مصرف کنندگان جدید، به سهولتی که استفاده از اینترنت برایشان ایجاد کرده، عادت کرده اند و تمایل دارند این سهولت روز به روز افزایش یابد. بنابراین، کسب و کارهایی که آسانی بیشتری در خرید و پرداخت و درنهایت دریافت محصول و یا خدمت، برای مشتریان به ارمغان می­آورند، بیشتر مورد استقبال قرار می­گیرند.

برای بهبود در سیستم فروش، تغییر نیاز مصرف کنندگان را نادیده نگیرید:

برای درک بهتر مشتری جدید، باید از زاویه دید او، به دنیا نگاه کرد. باید دانست چه چیزهایی به او احساس قدرت، اعتماد­به­نفس و یا غرور می­دهد؟ چه چیزهایی رویاهای او را به واقعیت تبدیل می­کنند؟

در بسیاری ازمواقع انگیزه افراد از خرید، شکل دادن هویت ایده آل است. مثلا با خرید برند ایکس، می خواهند زیبایی را به رخ بکشند و با داشتن محصولی از برندی دیگر، حس ثروتمندی و اعتماد به نفس می­کنند. مصرف کننده جدید، رفتار پیچیده تری از خود نشان می­دهد و همین امر سبب گسترش علم رفتار مصرف­کننده شده است.

با افزایش رقبا، کیفیت معنای جدیدی به خود گرفته و عملکرد خوب یک محصول، ممکن است به تنهایی تمام خواسته های یک مصرف کننده را تأمین نکند. بنابراین در دنیای کسب و کار امروز و در برابر هزینه ها و خلاقیت­های رقبا، جذب و وفادار نگه داشتن یک مشتری می­تواند بسیار دشوار باشد.

تولید­کنندگان و شرکت­ها در دنیای جدید، فقط محصول یا خدمت تولید نمی­کنند، بلکه هویت هم می­سازند. آن­ها با برندشان، مخاطبان را در مسیر ساخت من برتر و ایده­آل همراهی می­کنند.حسی که برند و یا طرح و رنگ و عطر محصول به افراد می ­دهد، می تواند مهم­تر و جذاب­تر از کارایی و عملکرد آن باشد.

یادگیری و به­روز بودن  دانش و فناوری تولیدکنندگان محصول و یا ارائه­دهندگان خدمت و همچنین فروشندگان،  امری ضروری است برای بقای شرکت­ها در جهان پویای حاضر. بهره­مندی از استراتژی­ تمایز نیز یکی از اصولی است که درهموار کردن مسیر و موفقیت همیشگی، نقش کلیدی را ایفا می­کند.

درادامه خوب است بدانید، ما هرگز قصد نداریم محصول یا خدمتمان را به هر شیوه ای بفروشیم. بلکه می­خواهیم آنقدر خاص و خلاق باشیم که درواقع محصول خودش، خودش را بفروشد. این جمله، معنای پیروزی واقعی در یک کسب و کار است!

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email

نظرات

0 نظر در مورد “جادویی به نام فروش”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

مقالات مرتبط

دسته‌بندی نشده
smajidi

“جادویی به نام فروش”

بیشتر افراد وقتی کلمه فروش را می­شنوند، به یاد آخرین مراحل یک کسب و کار می­افتند و احتمالا اهمیت کمتری برای آن قائل هستند. در حالی که فروش، می­تواند مهم­ترین بخش یک کسب و کار باشد. زیرا اگر به موقع و به صرفه اتفاق نیفتد، زیان­های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت و حتی اگر مراحل اولیه کسب و کار، بدون نقص طی شده باشد، نتیجه مطلوب به دست نخواهدآمد. تعریف شما از فروش چیست؟ درمعنای عام، فروش، ارائه یک خدمت یا محصول به ازای پول است. اما در یک تعریف کلی، ارائه چیزی است که ارزشمند باشد و در مقابل،

Read More »
ک
دسته‌بندی نشده
smajidi

کتاب وقتی زنان بخواهند

وقتی زنان بخواهند ” کل آمریکا را برای مصاحبه رودررو با بیشتر این زن­ها زیرپا گذاشتم.آن لحظاتی که به شنیدن و یادگرفتن گذشت، برای دهه­های آینده، الهام­بخش من بود و انگیزه­ای شد برای تغییر روش مدیریت کسب­و­کارم…”   ” وقتی زنان بخواهند، بیش از یکصد تن از مستعدترین زنانی را که می­شناختم، شامل می­شود…”   ” هدف من در وقتی زنان بخواهند ارائه انگیزه و نمونه­های زنده­ از زنانی است که کاروبار خودشان را مدیریت می­کنند تا هر زنی، در هر جایی که هست، با بازکردن یک صفحه از این کتاب، بتواند خودش را در آن ببیند…” این جملات را “گریس

Read More »
دسته‌بندی نشده
smajidi

یک عمر تجربه امی استانتون مدیر بازاریابی

“امی استانتون”، زنی است که سال­ها به عنوان مدیر ارشد بازاریابی، در فضای بازاریابی سنتی، فعالیت داشته است. او پس ازآن، آژانس تبلیغاتی استانتون را تأسیس می­کند. این شرکت، به طور کلی بر فعالیت­های بانوان، متمرکز است و به بانوان ورزشکار نیز، در زمینه روابط عمومی و بازاریابی، خدمت­رسانی می­کند. امی، نویسنده به نام کتاب انقلاب زنانه، همواره در تلاش است تا به زنان، در سرتاسر جهان، احساس قدرت بدهد و کیفیت زندگی آنان را بهبود ببخشد. متن زیر، توصیه های اوست خطاب به زنان: پس از سیزده سال فعالیت در مرکز بازاریابی و شرکت استانتون، چیزهای زیادی آموخته ام. با

Read More »

به مرکز کارآفرینی پله به پله خوش آمدید

فراموشی رمز عبور

ثبت نام

به مرکز کارآفرینی پله به پله خوش آمدید.