وقتی زنان بخواهند

” کل آمریکا را برای مصاحبه رودررو با بیشتر این زن­ها زیرپا گذاشتم.آن لحظاتی که به شنیدن و یادگرفتن گذشت، برای دهه­های آینده، الهام­بخش من بود و انگیزه­ای شد برای تغییر روش مدیریت کسب­و­کارم…”

 

” وقتی زنان بخواهند، بیش از یکصد تن از مستعدترین زنانی را که می­شناختم، شامل می­شود…”

 

” هدف من در وقتی زنان بخواهند ارائه انگیزه و نمونه­های زنده­ از زنانی است که کاروبار خودشان را مدیریت می­کنند تا هر زنی، در هر جایی که هست، با بازکردن یک صفحه از این کتاب، بتواند خودش را در آن ببیند…”

این جملات را “گریس بانی”، در مقدمه “وقتی زنان بخواهند” می­نویسد و اینگونه کتابش را معرفی می­کند. “بانی”، بلاگر، کارآفرین و نویسنده آمریکایی است که به گفته خود او، بزرگ­ترین و چالش­برانگیزترین بخش زندگی­اش، راه­اندازی کسب­و­کار شخصی است. او به خاطر باورهایش جنگیده  و یکی از این باورها، یعنی انگیزه بخشی به زنان و حمایت از کارآفرینی آن­ها، در این کتاب محقق شده است.

” وقتی زنان بخواهند”، توسط الهه علوی ترجمه شده و انتشارات کتاب کوله پشتی، آن را به چاپ رسانده است.

“گریس” همواره، دغدغه رشد هم­جنسانش را داشته و در نشست­های شخصی­اش با زنان خلاق و کارآفرین، به حقایقی دست می­یابد. او نتیجه می­گیرد که زن­ها می­خواهند کسب­و­کار خودشان را اداره کنند. اگر از حمایت بقیه زن­های اطرافشان هم برخوردار شوند، راحت­تر این کار را انجام می­دهند. گریس معتقد است، اگر این حمایت ایجاد شود، تعداد بانوان کارآفرینان، رشد بسیاری خواهد کرد.

این نویسنده که صاحب وب سایتی برای ترویج خلاقیت است، با صد زن موفق در حوزه های مختلف از جمله مد و لباس، آشپزی، نقاشی و طراحی لباس و چیدمان و …، مصاحبه کرده و تجربه های ارزشمند و گوناگونی در اختیار مخاطب قرار می­دهد.

 

 

” ماجرای هر زن با دیگری فرق دارد، اما پیام آن­ها یکسان است.”  هر زن در مسیر موفقیت خود، شکست­ خورده و با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کرده­، ولی هرگز شکست را نپذیرفته است. بلکه در لحظاتی که دیگر توان و انگیزه ای وجود نداشته، به توانایی­های خود اعتماد کرده و از منبع درونی­اش الهام گرفته و تا رسیدن به قله موفقیت ادامه داده است. به تعبیر “ماری”، یکی از طراحان مد سرشناس، ” موفقیت در کار، یعنی می­بینی که زمین خورده ای ، ولی باز هم خودت را دوست داری”. و همین دوست داشتن، می­تواند برای شروع دوباره، آماده ات کند.

“دومینیک” نیز می­گوید: “همه ما زمین می­خوریم، چیزی که مهم است، استقامت است. اینکه بتوانی از یک لغزش یاد بگیری، نیرویت را جمع کنی و حتی اگر لازم باشد، دوباره از اول شروع کنی”. شاید این از اول شروع کردن­ها، بارها و بارها در مسیر یک کارآفرین، اتفاق بیفتد، ولی هربار به جای از دست دادن، جان تازه ای به دست می­آورد.

در جریان این مصاحبه­ها، ابتدا درباره آرزوهای کودکی از آ­ن­ها سوال می­شود. جالب اینجاست که بسیاری از زنان، برای تحقق رویاهای خود، دست از تلاش، نکشیده اند و توانسته اند در شغل مورد علاقه کودکیشان، شاخص شوند. “جوآنا آویلز” که یک تصویرگر است، رویاهای کودکی را چراغ راه می­داند. او می­گوید وقت­هایی که احساس تردید و دلسردی می­کند، به دوران بچگی اش فکر می­کند. “جوآنا” معتقد است چیزی که در آن زمان دوست داشته، معیار خوبی بوده برای چیزی که الان هم برایش خوب است.

در ادامه ازآن­ها خواسته می­شود موفقیت را تعریف کنند و در این تعریف­های هرچندکوتاه، مفاهیم عمیقی وجود دارد.مثلا در یکی از مصاحبه­ها، “گوری ناندا” که طراح تولید است، درباره موفقیت می­گوید: “اینکه بتوانی روی دنیا اثر مثبت بگذاری، هرچند که به چشم نیاید.” و این جمله به تنهایی می­تواند خالق انگیزه بی­پایانی باشد و حس مفید بودن در افراد ایجاد کند. یکی دیگر از آن­ها موفقیت را میراثی می­داند که پس از مرگ، از هر انسانی باقی می­ماند و مخاطب را به این فکر وامیدارد که آیا میراثی از من به جای می­ماند؟

در تمام پاسخ­ها و تعاریف، تعابیر الهام بخش، موج می­زند. آرمان نویسنده و زنان داستان­های این کتاب، این است که هم ­نوعان خود را از خواب سستی و بی انگیزگی، بیدار کنند و آن­ها را به تلاش، وادارند. همان­طور که “لیزو” در مصاحبه خود می­گوید: “ما زنان، چشم­ها و گوش­های دنیا هستیم.” باید بیشتر ببینیم و بیشتر بشنویم…

در پاسخ یکی از سوالات، جانت، که یک نویسنده است، بیان می­کند: “همیشه به ما یاد داده اندکه خودمان را با شرایط وفق دهیم، با همه چیز بسازیم و هم­رنگ جماعت شویم. من شیفته زن­هایی هستم که بر این افکار غلبه می­کنند و پایشان را فراتر می­گذارند”.  و اینها، ویژگی­های یک کارآفرین را یادآور می­شود.

یک نکته جالب دیگر در این کتاب، این است که اغلب زنان کار آفرین، دست از مادری و همسری خود نکشیده­اند. تعداد زیادی از زن­ها، زمانی که همسر و یا مادر می­شوند، با انگیزه ای دوچندان به تلاش خود ادامه می­دهند و این امر مانعی برای رشد شخصی و کاری آن­ها نشده­است. “جوی چو”، طراح و وبلاگ­نویس، در”وقتی زنان بخواهند” اقرار می­کند که از وقتی مادر شده، انگیزه بیشتری پیدا کرده و دوست دارد الگوی خوبی برای دخترهایش باشد”.

و در نهایت، اولین کاری که “کارلا هال”، هر صبح، انجام می­دهد، آرامشی می­سازد، برای هر کسی که می­خواهد پایش را فراتر از مرزها بگذارد:

“هرصبح جمله­های زیر را با خود تکرار می­کنم: خدا قبل از من آنجاست تا همه کارها را درست کند و راهم را هموار سازد. هیچ­کس، هیچ­جا، هیچ­چیز، یا هیچ موقعیت بیرونی نمی­تواند روی من اثر بگذارد. من خود قدرت هستم. باارزشم، آزادم، خلاقم، منحصر به فردم، اعتماد به نفس دارم و واقعا هم همین است”.

نظرات

0 نظر در مورد کتاب وقتی زنان بخواهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

مقالات مرتبط

دسته‌بندی نشده
smajidi

“جادویی به نام فروش”

بیشتر افراد وقتی کلمه فروش را می­شنوند، به یاد آخرین مراحل یک کسب و کار می­افتند و احتمالا اهمیت کمتری برای آن قائل هستند. در حالی که فروش، می­تواند مهم­ترین بخش یک کسب و کار باشد. زیرا اگر به موقع و به صرفه اتفاق نیفتد، زیان­های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت و حتی اگر مراحل اولیه کسب و کار، بدون نقص طی شده باشد، نتیجه مطلوب به دست نخواهدآمد. تعریف شما از فروش چیست؟ درمعنای عام، فروش، ارائه یک خدمت یا محصول به ازای پول است. اما در یک تعریف کلی، ارائه چیزی است که ارزشمند باشد و در مقابل،

Read More »
ک
دسته‌بندی نشده
smajidi

کتاب وقتی زنان بخواهند

وقتی زنان بخواهند ” کل آمریکا را برای مصاحبه رودررو با بیشتر این زن­ها زیرپا گذاشتم.آن لحظاتی که به شنیدن و یادگرفتن گذشت، برای دهه­های آینده، الهام­بخش من بود و انگیزه­ای شد برای تغییر روش مدیریت کسب­و­کارم…”   ” وقتی زنان بخواهند، بیش از یکصد تن از مستعدترین زنانی را که می­شناختم، شامل می­شود…”   ” هدف من در وقتی زنان بخواهند ارائه انگیزه و نمونه­های زنده­ از زنانی است که کاروبار خودشان را مدیریت می­کنند تا هر زنی، در هر جایی که هست، با بازکردن یک صفحه از این کتاب، بتواند خودش را در آن ببیند…” این جملات را “گریس

Read More »
دسته‌بندی نشده
smajidi

یک عمر تجربه امی استانتون مدیر بازاریابی

“امی استانتون”، زنی است که سال­ها به عنوان مدیر ارشد بازاریابی، در فضای بازاریابی سنتی، فعالیت داشته است. او پس ازآن، آژانس تبلیغاتی استانتون را تأسیس می­کند. این شرکت، به طور کلی بر فعالیت­های بانوان، متمرکز است و به بانوان ورزشکار نیز، در زمینه روابط عمومی و بازاریابی، خدمت­رسانی می­کند. امی، نویسنده به نام کتاب انقلاب زنانه، همواره در تلاش است تا به زنان، در سرتاسر جهان، احساس قدرت بدهد و کیفیت زندگی آنان را بهبود ببخشد. متن زیر، توصیه های اوست خطاب به زنان: پس از سیزده سال فعالیت در مرکز بازاریابی و شرکت استانتون، چیزهای زیادی آموخته ام. با

Read More »

به مرکز کارآفرینی پله به پله خوش آمدید

فراموشی رمز عبور

ثبت نام

به مرکز کارآفرینی پله به پله خوش آمدید.