0
0

برنامه ریزی بهتر

10 بازدید

چگونه برنامه ریزی کنیم؟

12 راهکار برای برنامه ریزی بهتر

همۀ ما دوست داریم از شنبه، از روز اول ماه و یا شروع سال جدید، انسان متفاوتی شویم و ادامۀ زندگی را بهتر و پرتلاشتر، سپری کنیم. اما معمولا این روز طلایی از راه نمیرسد و اگر هم برسد، دو سه روزی بیشتر، دوام ندارد.

این روزها، بیشتر افراد مشغلۀهای زیادی دارند. وظایف محل کار، تکالیف دانشگاه، مطالعۀ آزاد، کارهای منزل، رسیدگی به خانواده و… از فعالیتهای روزمرۀ اغلب افراد جوان محسوب میشود. این مقدار از کارهای ضروری که باید در یک روز یا یک هفته انجام شوند، به ذهن انسان فشار زیادی تحمیل میکند. شاید داشتن یک برنامۀ مناسب و منعطف، بتواند آرامش ایجاد کند و نظم فکری را بالا ببرد.

گاهی اوقات، مکتوب کردن هر آنچه در ذهن میگذرد، نقشۀ راهی خلق میکند و فرد را از گمراهی و سردرگمی نجات میدهد.

اگر شما هم به دنبال تنظیم یک برنامۀ مناسب برای خودتان هستید، در ادامۀ مطلب با ما همراه باشید و نکات زیر را به کار بگیرید:

 1. هدفگذاری را با برنامهریزی اشتباه نگیرید: قبل از برنامهریزی، حتما اهدافتان را مشخص کنید. برنامهریزی، هدفگذاری نیست، بلکه نقشۀ راهی برای دستیابی به اهداف است و به شما کمک میکند تا با سرعت و نظم بیشتری، مسیر را طی کنید.
 2. واقعیت خودتان را در نظر بگیرید: درمورد ویژگیهای شخصیتی و توان جسمی خودتان، اغراق نکنید. مثلا اگر جسمتان از سطح انرژی پایینی برخوردار است، این نکته را در برنامهریزی لحاظ کنید. ممکن است روزها، توان بیشتری برای انجام فعالیتهای روزمره داشتهباشید و شبها از توانتان کاسته شود. بنابراین، نباید در ساعات شب نیز همانند روز، برنامۀ فشردهای داشتهباشید.
 3. انعطاف در برنامه را فراموش نکنید: اگر برنامۀ خشک و غیرقابلانعطافی برای خودتان تنظیم کنید، احتمالا خیلی زود و با پیش آمدن یک اتفاق پیشبینینشده، قادر به ادامه انجام آن نخواهیدبود. بهتر است ساعاتی در هفته را به عنوان ساعات منعطف در نظر بگیرید تا اگر زمانی از روزتان به دلایل مختلف از دست رفت، بتوانید در ادامه، با انگیزه به کارهایتان برسید.
 4. ساعات رفت و آمد را محاسبه کنید: ساعاتی را که صرف رفت و آمد از منزل به محل کار و یا دانشگاه میشوند، محاسبه کنید و از زمان مفید روزتان کم کنید. هرچند که اگر بخواهید، میتوانید از این زمان هم برای مطالعۀ کتاب و یا آموختن لغات زبان و… استفاده کنید.
 5. کمالگرایی را کنار بگذارید: تمام تلاشتان را بکنید تا در اجرای برنامه، هر روز، موفقتر از روز قبل باشید. اما بیش از اندازه، کمالگرا نباشید. کمالگرایی در بسیاری از موارد، نه تنها مفید نیست، بلکه باعث نارضایتی دائمی از خودتان میشود و کارایی شما را به پایینترین حد ممکن میرساند.
 6. در نگارش برنامه، واقعگرا باشید: در برنامهریزی، خیالپردازی نکنید. همۀ ما دوست داریم در کمترین زمان، بیشترین کار ممکن را انجام دهیم. اما در واقعیت، امکان تحقق این خواسته وجود ندارد. برای هر ساعت، به همان اندازه ای برنامه مشخص کنید که حتما میتوانید انجام دهید. در غیر این صورت، احساس دلزدگی خواهیدداشت و دیگر نمیتوانید به برنامه پایبند باشید.
 7. به شیوۀ دلخواه، برنامه را برای خودتان دوستداشتنی کنید: میتوانید برای نگارش برنامه و یا چاپ آن، از برگههای رنگی که جذابیت بصری دارند، استفاده کنید. از هر چیزی که بتواند تعهد به برنامه را برای شما به کاری جذاب تبدیل کند، کمک بگیرید.
 8. به خودتان پاداش بدهید: به خودتان وعده بدهید که اگر توانستید در یک بازۀ زمانی، به برنامه متعهد باشید، فیلم موردعلاقۀ خود را تماشا کنید و یا به تفریح بروید. در این صورت، تلاش میکنید تا به موفقیت بیشتری برسید و هر چه زودتر، جایزه را دریافت کنید.
 9. برنامه را در معرض دیدتان قرار دهید: برای اینکه نکات ذکرشده در برنامه را فراموش نکنید، چند نسخه از آن را چاپ کنید و آنها در آشپزخانه، اتاقها و روی میز کارتان قرار دهید. حالا همۀ خانه، رنگ و بوی برنامه راگرفته و فرار از آن ممکن نیست!
 10. روزانه و یا هفتگی برنامهریزی کنید: باید تشخیص دهید که اگر آخر هفتهها، برای هفتۀ پیش رو برنامه بریزید، برایتان مفیدتر است و یا اینکه نوشتن برنامه در هر شب، بیشتر نیازتان را برطرف میکند؟ نگارش برنامه در هر هفته، چشمانداز بهتری از آن هفته را به تصویر میکشد. اما برنامهریزی در پایان هر شب و با در نظر گرفتن تمام فراز و فرودهای روز بعد، ممکن است تمرکز و تسلط شما روی برنامه را بیشتر کند.
 11.  برای کارهایتان، زمانی بیش از آنچه نیاز دارند، اختصاص دهید: مثلا برای یک کار 30 دقیقهای، 40 دقیقه، زمان اختصاص دهید. این شیوه را در روزهای ابتدایی برنامهریزی، بیشتر به کار بگیرید تا با کمبود زمان و دلسردی مواجه نشوید.
 12. اگر کارهای زیادی برای انجام دارید، همزمانی را بیاموزید: باید یاد بگیرید که بعضی کارها را به طور همزمان انجام دهید. مثلا اگر یک خانم هستید، در زمانهایی که به شستن ظرفها مشغولید، به پادکست مرتبط با تکالیف دانشگاه نیز گوش دهید. انجام بعضی از کارها به صورت همزمان، فضای بیشتری را در برنامه خالی میکندکه میتوانید در آنها، فعالیتهای ضروری را انجام دهید.
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://pellebepelle.com/?p=2121
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد برنامه ریزی بهتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فراموشی رمز عبور

ثبت نام

به مرکز کارآفرینی پله به پله خوش آمدید.

به مرکز کارآفرینی پله به پله خوش آمدید