0
0

نواوری و نواوری باز

33 بازدید

نوآوری و نوآوری باز و ضرورت آنها در عصر حاضر

نوآوری، واژهای آشنا برای کسانی است که در فضای کسبوکار و کارآفرینی مشغول فعالیت هستند.  در سالهای اخیر، پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و رشد علومی همچون هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات و…، کسبوکارها را به استفادۀ بیشتر از نوآوری ملزم ساختهاست.

“ژوزف شومپیتر” نخستین کسی بود که نوآوری را معرفی نمود. به عقیدۀ او این مفهوم با توسعۀ اقتصادی گره خوردهبود و میتوانست مولد باشد و به تولید ثروت بینجامد.

اما اگر بخواهیم به زبان ساده کلمۀ نوآوری را تعریف کنیم باید بگوییم که نوآوری یعنی ایجاد یک چیز جدید! دقیقا همان چیزی که در رشد یک کسبوکار نقش مهمی دارد. در بخش تولیدی و حتی بخشهای خدماتی، نوآور بودن یک مهارت ضروری است. نوآوری همان چیزی است که مشتری را مجذوب میکند و باعث میشود که از میان برندها و محصولات بیشماری که در بازار وجود دارد، یک شرکت را انتخاب کرده و از او خرید کند و حتی به آن وفادار شود.

در سال 2003، “هنری چسبرو”، اصطلاح نوآوری باز را به جهان ارائه داد. پیش از معرفی نوآوری باز، کسبوکارها “نوآوری بسته” را سرلوحۀ خود قرار دادهبودند، بدین معنا که نوآوری فقط در مرزهای مشخص یک سازمان تعریف میشد و توسط خود سازمانها به وجود میآمد. در واقع تولید ایده تا توسعۀ آن فقط و فقط در داخل انجام میگرفت و در خارج از سازمان، کسی از آن اطلاع نداشت.

اما چسبرو، با معرفی نوآوری باز، این روال را با تغییرات محسوسی مواجه کرد. در گذشته ایدهها و محصولات جدید به صورت محرمانه شکل میگرفت و ساخته میشد، اما حالا دیگر نوآوریها نه تنها نباید پنهان شوند، بلکه توسط گروهی از محققان و مشتریان و تأمینکنندگان و…، متولد میشوند.

پارادایمی به نام نوآوری باز 

نوآوری باز، یک پارادایم است که در نقاط مختلف جهان، هوادارانی دارد. بر مبنای این پارادایم، اطلاعات باید در میان فعالان در کسب و کارهای مختلف و شرکت‌ها مبادله شود و منابع اطلاعاتی هر شرکتی در اختیار دیگران نیز قرار بگیرد.

نوآوری باز مزایای بسیاری برای شرکتها میآفریند که به چند مورد از آنها اشاره میکنیم:

 • انعطافپذیری کسبوکارها را افزایش میدهد.
 • کیفیت محصولات تولیدشده بیشتر میشود.
 • ریسک و هزینۀ ورود به بازار کاهش مییابد.
 • امکان ورود به بازارهای مختلف را فراهم میکند.
 • به ورود مشتریان در فرآیند توسعه کمک میکند.
 • ایدهها و نوآوریهای بیشتری به دست شرکت میرسد.

رویکردهای نوآوری باز

 • از بیرون به درون: به معنای استفاده از دانش منابع بیرونی سازمان مانند مشتریان، رقبا و شرکا و… است. فرآیند از بیرون به درون منجر به بهرهمندی کسبوکارها از ایدهها و دانش افراد خارج از سازمان میشود که در نهایت نوآوری سازمان را ارتقا میدهد.
 • از درون به بیرون: در این فرآیند، ایدههای موجود در داخل شرکت، به خارج از شرکت فروخته میشوند و سودآفرینی میکنند. برخلاف مورد قبلی، شرکت نوآوری را عرضه میکند.
 • ادغامی: رویکرد ادغامی یا ترکیبی، رویکردی است که در آن شرکتها و سازمانها از هر دو مدل قبلی استفاده میکنند.

مشتریها چه نقشی در نوآوری باز دارند؟

مشتری کسی است که با استقبال و خرید کردن از محصول و یا عدم استقبال از آن، روی سرنوشت کسبوکارها اثر میگذارد. بنابراین همیشه و در هر کاری، باید آنچه که مورد علاقۀ مشتری است، در نظر گرفته شود. نوآوری زمانی مزیت رقابتی میسازد و موفقیت را به ارمغان میآورد که موردپسند مشتریان و مخاطبان باشد.

در نوآوری باز، مشتری وارد داستان کسبوکار میشود. مشتریان ایدههای جدید را خلق میکنند و شرکت را در جریان تحقیقات بازار همراهی مینمایند. 

تفاوتهای نوآوری باز و بسته

نوآوری باز و بسته در موارد متعددی با یکدیگر متفاوتند که بررسی آنها میپردازیم:

  • فعالیت کارمندان: شرکتهایی که از مکتب نوآوری باز پیروی میکنند، کارمندانی دارند که پرتلاش و پرانرژی هستند و برعکس، در شرکتهای دیگر کارمندانی خموده مشغول به کار میباشند.
 • سرمایهگذاری: نوآوری باز، سرمایهگذاران بیشتری را به خود جذب میکند و موفقیتهای بیشتری را طرحریزی مینماید. زیرا سرمایهگذاران نیز یقین دارند که این مکتب میتواند معجزه کند و سود زیادی را در پی داشتهباشد.
 • مشتریان: همانطور که گفته شد، مشتری در شرکتهای نوآورانۀ باز، با شرکت در تولید محصول مشارکت میکند و نقش مهمی دارد. اما در شرکتهای دیگر، مشتری صرفا یک فرد منفعل است که محصول یا خدمت شرکت را دریافت میکند و ارتباط دیگری بین او و افراد داخل سازمان برقرار نمیشود.
 • شرایط رقابتی: کسبوکارهای پیرو نوآوری بسته، برای اینکه بتوانند در صنعت و بازاری که در آن حضور دارند، رقابت کنند، باید حتما به بهترین و ایدهآلترین ایدهها دست یابند. در غیر این صورت احتمال شکست آنها زیاد است. اما نوآوری باز افراد را به بهترین استفاده از ایدههای مختلف داخل و خارج شرکت سوق میدهد.
 • ویژگیهای کارمندان: منبع اصلی نوآوری در شرکتهای بسته، کارمندان بسیار خلاق و ماهر هستند که بتوانند بار اصلی خلق مزیت رقابتی در شرکت را به دوش بکشند. در حالی که شرکتهای باز، از هر فرد خلاقی در خارج و داخل شرکت کمک میگیرد تا مسیر درستی را در پیش بگیرد.
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://pellebepelle.com/?p=1900
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد نواوری و نواوری باز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فراموشی رمز عبور

ثبت نام

به مرکز کارآفرینی پله به پله خوش آمدید.

به مرکز کارآفرینی پله به پله خوش آمدید