0
0

تنبلی را متوقف کنید

6 بازدید

تنبلی را متوقف کنید!

10 راهکار برای رهایی از تنبلی

روزهایی در زندگی ما وجود دارند که دلمان میخواهد هیچ کاری انجام ندهیم. شاید در میان روزهای متعددی که به شدت کار و تلاش کردهایم و اکنون احساس خستگی میکنیم، یک روز استراحت کردن طبیعی باشد. اما بعضی از ما تمایل داریم که تمام روزها را استراحت کنیم و شاید حتی استراحت کردن، به روتین زندگیمان تبدیل شدهباشد.

“تنبل” کلمهای است که شاید بارها و بارها از کودکی تا به امروز به گوشمان خوردهاست. تعریف ما از تنبل کسی است که انرژی و حوصلۀ کافی بری انجام کارهایش ندارد و حتما خودمان هم از این تعریف بینصیب نبودهایم. خیلی وقتها کتاب خواندهایم، تمرین کردهایم بااراده بشویم و حتی برای خودمان برنامه نوشتهایم، اما باز هم تنبلی دست از گریبان ما برنداشتهاست.

این مقاله قصد دارد به معرفی نکات کاربردی برای رفع تنبلی بپردازد. بیشتر کسانی که با این مشکل روبهرو هستند، احساس مطلوبی نسبت به خودشان ندارند. ما میخواهیم با رفع این مسئله، احساس بهتری ایجاد کنیم. پس با ما همراه باشید!

  1. اهداف واقعی در نظر بگیرید: وقتی هدفهای شما قابل کنترل و کوچک باشد و توانایی دستیابی به آن را داشتهباشید، تشویق میشوید تا اهداف بزرگ را نیز دنبال کنید. وظایف و برنامههایی که فشار زیادی به شما تحمیل میکند، غیر از تشدید کردن مشکل، نتیجۀ دیگری را به همراه ندارد. آهسته و پیوسته رفتن را شعار کارتان قرار دهید.
  2. انتظار نداشتهباشید که همه چیز کامل باشد: به خودتان حق بدهید که به عنوان یک انسان، گاهی اوقات اشتباه کنید و اصلا قرار نیست که همه چیز تمام باشید! بنابراین هر گاه نتوانستید کاری را به نحو عالی انجام بدهید، دلسرد نشوید و برای موفقیت در کارهای بعدی اقدام کنید. کمالگرایی فقط به روح شما آسیب میزند و استرستان را افزایش میدهد. 
  3. مثبت حرف بزنید: گفتگوهای درونی منفی با خودتان را تعطیل کنید. اینکه بخواهید مدام به خودتان یادآوری کنید که تنبل و بیاراده هستید، هیچ تأثیری در بهبود مسئله ندارد. به جای استفاده از کلماتی که بار منفی دارند، جملات انگیزهبخش به خودتان بگویید. هیچ کس به اندازۀ خودتان نمیتواند شما را از تنبلی دور کند.
  4. برنامه داشتهباشید: برای خودتان برنامههای عملیاتی طراحی کنید. واقعبین باشید و زمان کافی به هر برنامه اختصاص دهید. این برنامه به شما کمک میکند که حتی اگر در مسیر با مانعی برخورد کردید، باز هم بتوانید بلند شوید و به حرکت ادامه دهید. اگر عادت ندارید که به طور مثال ده ساعت در روز فعالیت کنید، برای ده ساعت برنامه نریزید. زیرا ذهن و جسم شما برای این ساعات آمادگی ندارد و نمیتوانید به اهداف برنامه برسید. بنابراین دلسرد و مأیوس خواهیدشد و حتی ممکن است شرایط بدتری را تجربه کنید.
  5. از نقاط قوت خود استفاده کنید: همۀ ویژگیهای یک انسان منفی نیست. هر کسی رفتارها و افکار مثبتی نیز دارد که باید روی آنها متمرکز شود و به کمک آنها بر ویژگیهای منفی مانند تنبلی غلبه کند. تمرکز بر موفقیتهای سابق و ویژگیهای مثبت، افزایش بهرهوری و رهایی از شر تنبلی را به همراه دارد.
  6. موفقیتهای کوچک را جشن بگیرید: برای فردی که روزهای متوالی هیچ کاری انجام نداده، سه ساعت مطالعه در یک روز، موفقیت بزرگی محسوب میشود. قرار نیست که یک شبه تنبلی و عادات بد نظیر آن، با ما خداحافظی کنند. اگر همت کردهاید و در مسیر قدم گذاشتهاید، یعنی پیروز شدهاید. پس این پیروزی را قدر بدانید و جشن بگیرید.
  7. از دیگران کمک بخواهید: کمک خواستن از اطرافیان نشانۀ ضعف نیست. شاید اعضای خانواده و یا دوستان بتوانند فشار روانی تنبلی را از روی دوش شما بردارند. ارتباط برقرار کردن با دیگران نیز به شما انگیزه میدهد. به خصوص اگر با افراد موفق و پرتلاش در تماس باشید، بعد از مدتی متوجه میشوید که تلاش آنها روی شما هم اثر مثبت گذاشتهاست.
  8. حواستان پرت نشود: عوامل زیادی میتوانند تنبلی را در شما تشدید کنند. مانند زمانی که سعی دارید طبق برنامۀ امروز پیش بروید و کتابتان را باز میکنید تا ده صفحه مطالعه کنید. در بین مطالعه، پیامی در شبکههای اجتماعی توجه شما را به خود جلب میکند. تلفن همراهتان را برمیدارید که پیام را بخوانید و وقتی به خود میآیید که دقایق بسیاری را از دست دادهاید.
  9. کارهای خستهکننده را لذتبخش کنید: هیچ کس دوست ندارد کارهایی که خستهکننده به نظر میرسند را انجام دهد. خلاق باشید و کارهایی که برایتان سخت است را با لذت همراه کنید. مثلا اگر شستن ظرفها حوصلۀ شما را سر میبرد، در زمانی که میخواهید ظرف بشویید به پادکست و یا موسیقی مورد علاقۀ خود گوش دهید.
  10. به خودتان پاداش بدهید: انجام کاری که مدتها است روی زمین مانده، به خودی خود یک پاداش است. اما اثر مثبت پاداشهای بیرونی را نیز دست کم نگیرید. پایان یک پروژه را با تماشای فیلم سینمایی مورد علاقۀ خود و یا رفتن به یک مهمانی همراه کنید. حتی میتوانید گاهی اوقات برای خودتان یک هدیۀ کوچک بخرید و هر بار با دیدن آن هدیه به خودتان افتخار کنید.
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://pellebepelle.com/?p=2084
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد تنبلی را متوقف کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فراموشی رمز عبور

ثبت نام

به مرکز کارآفرینی پله به پله خوش آمدید.

به مرکز کارآفرینی پله به پله خوش آمدید