کار تیمی

182 بازدید

چگونه کار تیمی، بستر موفقیت را فراهم میکند؟

از دوران دبستان، بارها و بارها تعریف گروه را در کتابهای مختلف درسی خواندهایم. اگر بخواهیم کلمۀ گروه را به طور دقیق تعریف کنیم، باید بگوییم که گروه، شامل دو یا چند نفر است که در کنار یکدیگر قرار میگیرند و برای هدف مشترکی تلاش میکنند. 

اما زمانی که چند نفر با اهداف مشترک کاری، در کنار هم تلاش کنند، یک تیم کاری را تشکیل میدهند.

به عقیدۀ بسیاری از افراد، کار گروهی از مزایای بیشتری نسبت به کار فردی برخوردار است و کارهای تیمی، اثربخشی و کارایی بالاتری را به ارمغان میآورد. البته افراد، سلایق و نظرات متفاوتی در این باره دارند. این نظرات متفاوت، از تفاوتهای فرهنگی جوامع نشأت میگیرد. بعضی از کشورها مانند ژاپن، که از تعالیم کنفوسیوس بهرهمند میباشند، نسبت به کارهای گروهی علاقۀ زیادی از خود نشان میدهند. در مقابل، در کشورهایی مانند ایالات متحدۀ آمریکا، فرهنگ موجود، تمایل به فردگرایی را در مردم رواج میدهد.

اما به طور کلی، کارهای تیمی، مزایای مختلفی دارند که در ادامۀ مطلب به آن میپردازیم.

 1. تکمیل ضعفها و مهارتها: طبیعی است که افراد متفاوت، نقاط ضعف و قوت متفاوتی با هم دارند. وقتی که این افراد، در کنار یکدیگر قرار میگیرند، میتوانند نقش مکمل را بازی کنند. هر شخص، با توجه به مهارتها و استعدادهایی که دارد، گوشهای از کار را بر عهده میگیرد و این اتفاق، اثرات مثبتی را در پی دارد.
 2. همافزایی: همافزایی، یکی از اتفاقات بسیار خوبی است که در یک تیم، میتواند رخ دهد. البته همۀ تیمها، قادر به ایجاد همافزایی نیستند. فقط تیمهایی که به خوبی میدانند که چگونه در کنار هم کار کنند و روابط متقابل قوی با هم داشتهباشند، میتوانند نتایج بهتری نسبت به کار فردی بیافرینند.
 3. تقویت ارتباطات: حضور افراد در یک تیم و تلاش برای یک خواستۀ مشترک، به شکلگیری ارتباطات مناسب و هدفمند میان کارمندان کمک میکند. اشخاص با شخصیتهای متفاوت و ویژگیهای اخلاقی و رفتاری گوناگون، ممکن است اختلاف نظرهای زیادی با هم داشتهباشند، اما آنقدر آرمان اصلی و مشترک برایشان اهمیت دارد که منافع جمعی را ب منافع فردی ترجیح میدهند.
 4. صرفه جویی در زمان: وقتی افراد زیادی در یک پروژه همکاری داشتهباشند، زمان بیشتری صرفهجویی میشود. در این حالت، نسبت به شرایطی که کارها توسط یک نفر به انجام برسد، پروژه با سرعت بیشتری تکمیل میشود.
 5. ارائۀ ایده های ناب: افرادی که در قالب یک تیم در کنار هم قرار میگیرند، فضای مناسبی برای ارائۀ ایدهها ایجاد میکنند. برگزاری جلسات طوفان فکری، تیم را به سوی دستیابی به نظرات خلاقانه هدایت میکند.

چه تیمهایی به موفقیت میرسند؟

تیمهای کاری برای دستیابی به موفقیت، باید از چند ویژگی برخوردار باشند:

 1. طرز فکر مشترک: در گذشته، افراد در تیمهای کاری به صورت چهره به چهره و در کنار هم به فعالیت مشغول بودند. امروزه اوضاع، تغییرات زیادی پیدا کردهاست. تیمهای جدید که در شرکتها و استارتاپها مشغول به کار هستند، از شبکههای اجتماعی و فضای مجازی برای پیشبرد پروژههای خود استفاده میکنند. بنابراین، وجود چشمانداز مشترک، باعث همسویی افراد میشود.
 2. انتخاب صحیح اعضا: این امکان وجود دارد که شما با آموزش دادن به افراد، بتوانید آنها را برای پذیرش وظایفشان آماده کنید. اما اگر فرصت آموزش دادن ندارید، بهتر است افراد بااستعداد و آموزشدیده را جذب کنید تا مهارت کافی برای افزایش بهرهوری تیم را داشتهباشند.
 3. شرایط حمایتی: رهبران باید برای ایجاد بهرهوری در عملکرد کارمندان در تیمهای کاری، روحیۀ حمایتگری داشتهباشند. از فراهم نمودن شرایط مناسب برای آموزش و یادگیری افراد در تیمها گرفته تا رضایت آنان از حقوق و پاداش، همگی از مواردی است که رهبران و مدیران باید در نظر بگیرند.
 4. ساختار قوی: اگر یک تیم، از ترکیب و تعداد مناسب اعضا برخوردار باشد و هنجارهایی بین افراد در آن، حکمفرمایی نماید، میتوان گفت که یک ساختار قوی و مناسب دارد. هنجارها باید قادر باشند از بروز رفتارهای مخرب در تیم، پیشگیری نموده و رفتارهای مثبت را تقویت کنند. 
 5. اهداف انگیزهبخش: پایه و اساس هر تیم، بزرگی هدف است. هدف، به افراد تیم انرژی میدهد و اعضا را درگیر کارهایی میکند که منجر به تحقق آن شوند. اهداف، باید چالشبرانگیز باشند تا افراد برای کسب پاداشهای بیرونی مانند حقوق، و همچنین دریافت پاداشهای درونی مثل رضایت، همۀ توان خود را به کار بگیرند.
 6. نقشهای واضح: در یک تیم، همه چیز باید واضح و تعریفشده باشد. ابهام، دشمن موفقیت در کارهای تیمی است. هر یک از اعضا، باید به طور دقیق بداند که چه وظایف و مسئولیتهایی دارد و قرار است چه کارهایی توسط او انجام شود؟
 7. ارائۀ بازخورد: هر هفته و یا هر ماه، جلسات نقد و بررسی برپا کنید. در این جلسات، باید به اشتباهات، پی ببرید تا بتوانید جلوی تکرار آنها را بگیرید. علل موفقیت را نیز بیابید و از اعضای تیم بخواهید باز هم فرصتهای موفقیت را ایجاد نمایند.
 8. رفع مشکلات: زمانی که مشکلات کوچکی پیش میآید، افراد آن را نادیده میگیرند و لزومی به رفع آنها نمیبینند. اما همین مسائل کوچک، اگر حل نشوند، به مرور به مشکلات بسیار بزرگی تبدیل میشوند که دیگر قابل حل نیستند. سعی کنید مشکلات را در نطفه از بین ببرید.
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://pellebepelle.com/?p=1991
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد کار تیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فراموشی رمز عبور

ثبت نام

به مرکز کارآفرینی پله به پله خوش آمدید.

به مرکز کارآفرینی پله به پله خوش آمدید