0
0

وقتی زنان بخواهند

48 بازدید

” کل آمریکا را برای مصاحبه رودررو با بیشتر این زنها زیرپا گذاشتم.آن لحظاتی که به شنیدن و یادگرفتن گذشت، برای دهههای آینده، الهامبخش من بود و انگیزهای شد برای تغییر روش مدیریت کسبوکارم…” 

” وقتی زنان بخواهند، بیش از یکصد تن از مستعدترین زنانی را که میشناختم، شامل میشود…”

 

” هدف من در وقتی زنان بخواهند ارائه انگیزه و نمونههای زنده از زنانی است که کاروبار خودشان را مدیریت میکنند تا هر زنی، در هر جایی که هست، با بازکردن یک صفحه از این کتاب، بتواند خودش را در آن ببیند…”

این جملات را “گریس بانی”، در مقدمه “وقتی زنان بخواهند” مینویسد و اینگونه کتابش را معرفی میکند. “بانی”، بلاگر، کارآفرین و نویسنده آمریکایی است که به گفته خود او، بزرگترین و چالشبرانگیزترین بخش زندگیاش، راهاندازی کسبوکار شخصی است. او به خاطر باورهایش جنگیده  و یکی از این باورها، یعنی انگیزه بخشی به زنان و حمایت از کارآفرینی آنها، در این کتاب محقق شده است. 

” وقتی زنان بخواهند”، توسط الهه علوی ترجمه شده و انتشارات کتاب کوله پشتی، آن را به چاپ رسانده است. 

“گریس” همواره، دغدغه رشد همجنسانش را داشته و در نشستهای شخصیاش با زنان خلاق و کارآفرین، به حقایقی دست مییابد. او نتیجه میگیرد که زنها میخواهند کسبوکار خودشان را اداره کنند. اگر از حمایت بقیه زنهای اطرافشان هم برخوردار شوند، راحتتر این کار را انجام میدهند. گریس معتقد است، اگر این حمایت ایجاد شود، تعداد بانوان کارآفرینان، رشد بسیاری خواهد کرد.

این نویسنده که صاحب وب سایتی برای ترویج خلاقیت است، با صد زن موفق در حوزه های مختلف از جمله مد و لباس، آشپزی، نقاشی و طراحی لباس و چیدمان و …، مصاحبه کرده و تجربه های ارزشمند و گوناگونی در اختیار مخاطب قرار میدهد. 

 

” ماجرای هر زن با دیگری فرق دارد، اما پیام آنها یکسان است.”  هر زن در مسیر موفقیت خود، شکست خورده و با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کرده، ولی هرگز شکست را نپذیرفته است. بلکه در لحظاتی که دیگر توان و انگیزه ای وجود نداشته، به تواناییهای خود اعتماد کرده و از منبع درونیاش الهام گرفته و تا رسیدن به قله موفقیت ادامه داده است. به تعبیر “ماری”، یکی از طراحان مد سرشناس، ” موفقیت در کار، یعنی میبینی که زمین خورده ای ، ولی باز هم خودت را دوست داری”. و همین دوست داشتن، میتواند برای شروع دوباره، آماده ات کند.

“دومینیک” نیز میگوید: “همه ما زمین میخوریم، چیزی که مهم است، استقامت است. اینکه بتوانی از یک لغزش یاد بگیری، نیرویت را جمع کنی و حتی اگر لازم باشد، دوباره از اول شروع کنی”. شاید این از اول شروع کردنها، بارها و بارها در مسیر یک کارآفرین، اتفاق بیفتد، ولی هربار به جای از دست دادن، جان تازه ای به دست میآورد.

در جریان این مصاحبهها، ابتدا درباره آرزوهای کودکی از آنها سوال میشود. جالب اینجاست که بسیاری از زنان، برای تحقق رویاهای خود، دست از تلاش، نکشیده اند و توانسته اند در شغل مورد علاقه کودکیشان، شاخص شوند. “جوآنا آویلز” که یک تصویرگر است، رویاهای کودکی را چراغ راه میداند. او میگوید وقتهایی که احساس تردید و دلسردی میکند، به دوران بچگی اش فکر میکند. “جوآنا” معتقد است چیزی که در آن زمان دوست داشته، معیار خوبی بوده برای چیزی که الان هم برایش خوب است.

در ادامه ازآنها خواسته میشود موفقیت را تعریف کنند و در این تعریفهای هرچندکوتاه، مفاهیم عمیقی وجود دارد.مثلا در یکی از مصاحبهها، “گوری ناندا” که طراح تولید است، درباره موفقیت میگوید: “اینکه بتوانی روی دنیا اثر مثبت بگذاری، هرچند که به چشم نیاید.” و این جمله به تنهایی میتواند خالق انگیزه بیپایانی باشد و حس مفید بودن در افراد ایجاد کند. یکی دیگر از آنها موفقیت را میراثی میداند که پس از مرگ، از هر انسانی باقی میماند و مخاطب را به این فکر وامیدارد که آیا میراثی از من به جای میماند؟

در تمام پاسخها و تعاریف، تعابیر الهام بخش، موج میزند. آرمان نویسنده و زنان داستانهای این کتاب، این است که هم نوعان خود را از خواب سستی و بی انگیزگی، بیدار کنند و آنها را به تلاش، وادارند. همانطور که “لیزو” در مصاحبه خود میگوید: “ما زنان، چشمها و گوشهای دنیا هستیم.” باید بیشتر ببینیم و بیشتر بشنویم…

در پاسخ یکی از سوالات، جانت، که یک نویسنده است، بیان میکند: “همیشه به ما یاد داده اندکه خودمان را با شرایط وفق دهیم، با همه چیز بسازیم و همرنگ جماعت شویم. من شیفته زنهایی هستم که بر این افکار غلبه میکنند و پایشان را فراتر میگذارند”.  و اینها، ویژگیهای یک کارآفرین را یادآور میشود.

یک نکته جالب دیگر در این کتاب، این است که اغلب زنان کار آفرین، دست از مادری و همسری خود نکشیدهاند. تعداد زیادی از زنها، زمانی که همسر و یا مادر میشوند، با انگیزه ای دوچندان به تلاش خود ادامه میدهند و این امر مانعی برای رشد شخصی و کاری آنها نشدهاست. “جوی چو”، طراح و وبلاگنویس، در”وقتی زنان بخواهند” اقرار میکند که از وقتی مادر شده، انگیزه بیشتری پیدا کرده و دوست دارد الگوی خوبی برای دخترهایش باشد”.

و در نهایت، اولین کاری که “کارلا هال”، هر صبح، انجام میدهد، آرامشی میسازد، برای هر کسی که میخواهد پایش را فراتر از مرزها بگذارد:

“هرصبح جملههای زیر را با خود تکرار میکنم: خدا قبل از من آنجاست تا همه کارها را درست کند و راهم را هموار سازد. هیچکس، هیچجا، هیچچیز، یا هیچ موقعیت بیرونی نمیتواند روی من اثر بگذارد. من خود قدرت هستم. باارزشم، آزادم، خلاقم، منحصر به فردم، اعتماد به نفس دارم و واقعا هم همین است”.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://pellebepelle.com/?p=1891
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد وقتی زنان بخواهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فراموشی رمز عبور

ثبت نام

به مرکز کارآفرینی پله به پله خوش آمدید.

به مرکز کارآفرینی پله به پله خوش آمدید